Kariera menedżera (historia z morałem) – komentarz konsultanta
Pozostawanie bardzo długo w jednej organizacji, daje szansę, na bardzo dobre jej poznanie i sprawdzenie na ile wdrażane metody działania przynoszą spodziewane efekty. Jest również uznawane za pozytywny objaw lojalności wobec pracodawcy. O ile tylko pniemy się po szczeblach kariery, dostajemy coraz szerszą odpowiedzialność, kierujemy coraz większymi projektami itp., oznacza, że jesteśmy doceniani i rozwijamy się.
Z drugiej strony, nie daje nam to możliwości poznania różnego rodzaju firm i różnych kultur organizacyjnych, nie pewne jest to czy w innym miejscu, będziemy potrafić od początku po raz kolejny zbudować swój autorytet. Przyszły pracodawca może się obawiać, że nie będziemy mieć szerszej perspektywy, która tak bardzo potrzebna jest w czasach zmian, dużego rozwoju lub kryzysu oraz że będziemy próbowali przenosić na siłę lub nieświadomie rozwiązania, które sprawdziły się w poprzednim miejscu pracy
Jeśli zaczynasz myśleć o zmianie, jak najszybciej podejmij działania, które cię do niej przybliżą. Z badań wynika, że osoby zajmujące najwyższe stanowiska w firmie, nowego zatrudnienia szukają około 12 miesięcy. Menedżerom średniego szczebla zajmuje to co najmniej 9 miesięcy. I nie jest to czas liczony od momentu pomyślenia o zmianie, ale od podjęcia pierwszych konkretnych działań zmierzających w tę stronę.
Przechodzenie przez zmianę, jaką jest utrata pracy to proces, który zazwyczaj przebiega dość podobnie.
Na początku tego procesu, gdy dopada nas trudna dla nas informacja, ogarnia nas przygnębienie, strach przed nieznaną przyszłością a często silne obniżenie nastroju.
Część z nas zdaje się udawać, że nic się nie stało i aż do ostatniego dnia pracy koncertuje się na wykonywaniu swoich codziennych obowiązków, Część próbuje negocjować pozostanie w organizacji. Gdy dociera do nas nieuchronność sytuacji, pojawiają się kolejne trudne uczucia, takie jak poczucie winy, bezsilność, a nawet wrogość.
Dopiero po jakimś czasie zaczynamy akceptować sytuację, w jakiej się znaleźliśmy i godzić z nią. To pozwala nam przekierować energię na konkretne działania zmierzające do wykorzystania zmiany na swoją korzyść. Zaczynamy sprawdzać różne możliwości i gdy coś zaczyna się dziać np. zostajemy zaproszeni na rozmowę, odzyskujemy utracone poczucie sprawczości. A otrzymanie propozycji nowej pracy powoduje, że wreszcie możemy dostrzec pozytywy tego, co się wydarzyło.